Як оцінити стартап, компанію чи свою роботу, щоб не витрачати час даремно
Простий фреймворк, який використовують інвестори, але який допоможе і вам — вибрати компанію, зрозуміти, чи варто лишатися, або оцінити власний проєкт.
Якось попалася стаття про один фреймворк, за яким венчурні фонди оцінюють стартап. Але мені здається шо він підходить не тільки для інвесторів в стартапи, а й при пошуку роботи, при оцінці компанії де ви працюєте, та чи має сенс в ній залишатися.
Називається він SPIKE — мається на увазі "сплеск", або "пік". Всім потрібна сильна сторона, в тому числі невеликій компанії або стартапу (по суті всім крім танкерів з одного з попередніх постів).
1. Фаундери та/або команда
Чи є в кор-команди якийсь унікальний досвід, або потужні амбіції, здатність будувати робочі продукти, збирати сильні команди. Може впевненість, енергія і рішучість. Наскільки глибоко розуміють проблему яку вирішують.
Тобто не середньо-статистичні чуваки "шось бачили, шось робили, є якийсь досвід", а саме зіркові люди, которі можуть витягти за рахунок цього компанію.
Вчора слухав подкаст Паші Педенко з Романом Апостолом з Mate Academy — мені здається підходящий приклад — фаундери зібралися колись, і зробили досить крупний освітній бізнес з цікавою моделлю. Чи хто памʼятає часи Дубілета — Приват, Монобанк, Смартесс, шось там ще було — збирав команди, запускав і вривався на ринок.
2. Прогрес продукту
Тобто наскільки швидко зробили якийсь змістовний MVP, котрим має сенс користуватися. Скільки зробили каст-дев інтервʼю шоб розібратись в проблемі. Як швидко і скільки наростили базу юзерів, чи якісь інші метрики.
Тут як приклад спадає на думку Reface, коли вони в перший рік отримали супер-швидке зростання та топові позиції в сторах.
3. Інновація
Коли в компанії винайшли якусь кардинально нову технологію і саме на ній можна побудувати свій успіх.
Тут я згадую стартап Looksery, де команда розробила технологію фільтрів облич у відео ще до того як це стало мейнстрімов. Памʼятаю на одному з івентів багато років тому, вони розказували як розробляли цю технологію, хоча на той час актуальний четвертий айфон ще не міг її підтримати, тож були сподівання шо 4S чи 5, вже зможуть і як раз к тому часу як все буде готово.
Згодом Looksery купив Snap. Цікаво шо фаундер Луксері Віктор Шабуров робив і продавав іновації не одноразово.
Ще до речі хороший приклад це Petcube — досить унікальна технологія, котра допомогла компанії вирости у глобального гравця.
4. Унікальне бачення
Здатність бачити майбутнє краще за інших, далі в майбутнє за інших, мислити більш стратегічно за інших.
Шо тут.. Монобанк? Скоріше тоді Revolut і Влад Яценко один із кофаудерів, котрий ще в 2015 подумав про банкінг без відділень. Банки зарегульовані як хер зна шо, тому ставочка була доволі ризикована.
З прикладів простіше привести шось закордонне, наприклад Apple де Джобс пушив багато продуктів, котрі починали грати в повну силу через роки. Або, прости господи, Маск з електромобілями, нейролінком, супутниковим інтернетом та космічною програмою — шо не кажи масштабно.
5. 10X покращення
Продукт вирішує проблему клієнтів у 10 разів краще за існуючі рішення.
Це класичний продуктовий фреймворк "в чому наше рішення краще в 10 разів за попереднє?". 10 разів це звісно умовна величина, але якщо ми хочемо, що б люди массово переходили на наш продукт (або на процес котрий ми намагаємось впровадити в компанії) він повинен бути суттєво краще, швидше і простіше за попередній.
Тут окрім Монобанку, який задав новий стандарт, можна згадати ще мабуть Gitlab, заснований Дмитром Запорожцем , котрий зібрав в собі багато різних тулів і став одним з найбільших опен-сорс проектів в світі.
Коротше треба шо б було за шо зачепитися. Якщо нічого такого в компанії немає, то питання – навіщо туди взагалі йти? І як вона збирається рости?